خانه / دسته‌بندی نشده / گرامیداشت از بیستمین سالروز شهادت
گرامیداشت از بیستمین سالروز شهادت

گرامیداشت از بیستمین سالروز شهادت

سالون با تصاویر و سخنانی از شهید مزاری مزین گردیده بود. مراسم ساعت پنج عصر با حضور صدها تن از خواهران و برادران، فرهنگیان و شخصیت های برجسته اجتماعی از کشورهای هالند، بلژیک، المان، دنمارک، ناروی و انگلستان آغاز گردید و برنامه ای محفل که از قبل کتبی تهیه شده بود در اختیار حاضرین قرار داده شد. سخنانی کوتاهی برادر سیفی گرداننده ی محفل وبعد قرائت آیات قرآن شریف توسط قاری اسد الله رضایی در شروع محفل بود، بعدا سفیر دولت افغانستان محترم داکتر عبید الله عبید سخنرانی کردند و از بابه ی شهید و مبارزات عدالت خواهی رهبر شهید به نیکویی یاد کرده، استاد را رهبر بی بدیل جهاد مردم افغانستان خواندند.

بعدا خواهر فریبا شریفی شعر نهایت زیبایی را که در رثای بابه سروده شده بود دکلمه کردند که محفل را تحت تاثیر قرار داد، سپس امان یوسفی هنرمند محلی سرودی را که آماده کرده بودند اجرا نمود که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.

بعدا جناب محمد جواد محقق بیانیه ای را ایراد کردند وسوال گونه علت شهادت وجنگهای کابل که بر مردم ما تحمیل شده است را مطرح نمودند و از استاد بزرگوار خواهش نمودند که درین زمینه معلومات عنایت فرمایند که با استقبال حاضرین مواجه شد.

پس از آن جناب ابراهیم سحر به زبان پشتو بسیار احساسی سخنرانی کردند و از مقام والای بابه شهید تجلیل نمودند، مخصوصا درین قسمت که گفتند:” همه میدانیم که بر مردم برادر هزاره ظلم روا داشته شده است اما این ظلم را حکام جاهل وظالم روا داشته اند نه همه پشتون ها، ما در کنار شما ظلم را متحمل شده ایم. عده ای از برادران میگویند که پشتون ها خدمت سر بازی را نداشتند، از این امتیازبنام غیر انسانی و اخلاقی تنها مردم پکتیا بر خوردار بودند که ریشه به فرهنگ مردم پکتیا زد. در قانون ذکر شده بود، کسانیکه مکتب نخوانند معاف از خدمت عسکری اند. هرگاه کسانی بخواهند درس ومکتب بخوانند باید عسکری را سپری کنند که اینکار درآن شرایط زمینهی بیسوادی را فراهم کرد. از برادران خواهش داریم که همه پشتون ها را ظالم، مثل حکام جاهل و جابر حساب نکنند. ماهم مثل شما ظلم را تحمل کرده ایم”.

بعدا جناب نسیم جعفری یکی از فعالان فرهنگی مردم ما مقیم کشور هالند سخنرانی کردند که شروع سخنرانی اش را از موضوع گروگان گیری ۳۱ مسافر مردم ما در شاجوی آغاز و از اینکه دولت نتوانسته و یا قصدا تعلل کرده که امنیت مردم را تامین کند انتقاد نمود و با تحلیل از شرایط اجتماعی جامعه از شهادت و مبارزه ی حق طلبانه ی بابه ی شهید تجلیل بعمل آمد.

بعدا نوبت به جانباز سر فراز مقاومت که هردو چشمش را در راه تحقق عدالت، فدای مردمش کرده رسید. حاضرین را تحت تاثیر قرار داد. خیلی کوتاه دو موضوع را بیان کرد. علت رکود مردم را به بررسی گرفت و بعد چگونگی بیداری مردم و زمینه آنرا بیان کرد. بسیار جالب بود، مخصوصا برای من بسیار تجدید خاطره بود.

بعدا جناب حاجی عنایت فعال فرهنگی و مسوول مرکز فرهنگی کاتب طی ایراد بیانیه ستاد برگزاری مراسم بیستمین سالروز شهادت استاد عبدالعلی مزاری (ره)، از اشتراک و حضور حاضرین تشکر و قدر دانی کردند و از حضور استاد شفق، سفیر و مسوول فرهنگی سفارت افغانستان در هالند، حسین صادقی قهرمان ورزشی و بقیه شخصیت ها را با ذکر نام قدر دانی نمود. از تلاش مسولین ستاد بر گذاری محفل و همه افغانانی که برای تاسیس این مرکز تلاش و کمک نموده اند سپاس گذاری کرد و درب خشی سخنانش گفت:” چنانچه شهید مزاری، وحدت ملی را در کشور یک اصل میدانست، دشمنی اقوام و ملیت ها را فاجعه می پنداشت و برای رسیدن به عدالت در جامعه تا پای جان مبارزه کرد، مرکز فرهنگی کاتب نیز با در نظر داشت همین اصول تمامی فعالیت های اجتماعی و فرهنگی خویش را تدوین خواهد نمود”.

بعدا نوبت به سخنرانی استاد سخن و ادیب توانای کشور و یار و همسنگر بابه ای شهید رسید که با هشدار به همه مردم ما بیاناتش را آغاز کرد، سخنانی یک ساعت و ده دقیقه ای استاد که سرتاپا شنیدنی و بسیار مهم بوده است و نیاز است تا کامل نشر گردد، امیدوارم ویدیوی سخنرانی استاد شفق را بزودی، برادران هالند به شتراک بگذارند تا همه از سخنان راهگشا و آموزنده ی استاد مستفید گردند.  با دعای استاد شفق بزرگ، محفل قسمت اول آن بپایان رسید و حاضرین برای صرف غذا دعوت شدند من و جناب ورسی، جناب واثق شاعر و برادر علیداد سروری و برادرم علی رضا مظفری با استاد شفق وحاضرین و برادران هالند خدا حافظی کرده، رهسپار کشور بلجیم شدیم.


درباره samtoto

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا