خانه / دسته‌بندی نشده / سمینار حقوق بشر برای هزاره ها در شهر لاهه هالند
سمینار حقوق بشر برای هزاره ها در شهر لاهه هالند

سمینار حقوق بشر برای هزاره ها در شهر لاهه هالند

سمینار حقوق بشر برای هزاره ها در شهر لاهه هالند

روز دوشنبه ۲۶ می ۲۰۱۴ میلادی سمیناری تحت عنوان «حقوق بشر برای هزاره ها» در یکی از سالنهای کنفرانس پارلمان کشور شاهی هالند  برگزار شد. در این جلسه شخصیتهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، فعالان حقوق بشری و خبرنگاران از کشور هالند و چند کشور اروپایی شرکت کرده بودند. از جمله شرکت کنندگان، مسئول بخش افغانستان و پاکستان در وزارت امور خارجه هالند، فعالان جامعه مدنی و خبرنگاران هالندی بودند.

 

 

 

در ابتدا نویسنده و فعال فرهنگی محترم عیسی زرگری از کشور بلجیم مقاله تحلیلی خویش را به زبان هالندی، با موضوع مشکلات پناه جویان هزاره در ترکیه، ایران و کشورهای اروپایی به خوانش گرفت. وی در بخشی از مقاله اش بیان داشت که:

 

پناهجویان هزاره همواره در ایران مورد تهدید و آزار و اذیت و حتی تجاوز قرار می گیرند و از اصولی ترین حقوق انسانی محروم هستند. ایشان سیاست های کمیساری سازمان ملل متحد در امور مهاجرین در قبال پناهندگان افغانستانی در ترکیه را مورد انتقاد قرار داد و خشونت پلیس ترکیه در مقابل متحصنین افغانستانی  در شهر انکارا را تقبیح نمود. آقای زرگری در ادامه گفت که: با وجودی که هنوز امنیت در خیلی از نقاط افغانستان حاکم نیست وهنوز خیلی ها به جرم تعلقات قومی و باورهای مذهبی شان کشته می شوند، بعضی از کشورهای اروپایی مهاجرین افغانستانی را بدون میل آنها به افغانستان دوباره می فرستند.

 

آقای بازل نیکوبین ، شاعر و فعال اجتماعی مقیم کشور ناروی در مورد سفرش از افغانستان به پاکستان و بعد ایران ابراز داشت که:

 

خود چگونه تحقیر و توهین و خطرات جانی را به عنوان یک فرد هزاره تجربه کرده است. وی با برشمردن نسل کشی های مکرر هزاره ها در طول تاریخ گذشته و معاصر، این نسل کشی ها را همردیف جنایات انجام گرفته در “هولوکاست ” و” رواندا” تعبیر کرد. او از نهادهای مدافع حقوق بشر و رسیدگی به جنایات علیه بشریت خواستار توجه بیشتر در این زمینه شد.

 

آقای علیزاده، مسئوول و همآهنگ کننده این سمینار، در مورد غیر عادلانه بودن تقسیمات واحدهای اداری افغانستان و وضعیت نامتوازن انکشاف اقتصادی و بازسازی در مناطق مرکزی، بیانیه خویش را به زبان هالندی ایراد نموده و گفت که :

 

 

در طی سیزده سال گذشته هزاره ها برای اصلاح تقسیمات ناعادلانه واحدهای اداری تلاشهای فراوان نموده اند، با وجود پیگیریهای مضاعف تا حال فقط دایکندی تبدیل به ولایت گردیده است. او در ادامه گفت که: بودجه اختصاص یافته برای مناطق مرکزی در مقایسه با سایر نقاط کشور بسیار ناچیز بوده است. علاوه برآن، ساخت شاهراه های عمده ارتباطی  با رسیدن به مناطق هزاره جات متوقف گردیده است، چنانچه شاهراه کابل – بامیان، شاهراه پروان – بامیان و شاهراه شمال با مناطق مرکزی اتصال نیافت وهم طرح احداث جاده کابل – هرات از مسیر مناطق مرکزی ( جاده گردن دیوار ) با گذشت شصت سال هنوز اجرایی نگردیده است.

 

آقای علیزاده همچنین به کشتار هدفمند هزاره ها در کویته پاکستان اشاره کرد و گفت که در انجا مردم بیگناه صرف به خاطر هزاره بودنشان کشته می شوند. ایشان  در ادامه گفت که با توجه به شرایط بحرانی هزاره ها در کویته و عدم امنیت در مسیر راه های اصلی به هزاره جات کشور هالند در قسمت پذیرش پناهندگان هزاره باید توجه خاص نماید.

 

خانم فاطمه عاطف فعال حقوق بشر در پاکستان  که از طریق اینترنت به جلسه وصل شده بودند در مورد وضعیت هزاره ها در پاکستان و تهدیدات و مخاطرات موجود آنجا صحبت نمود.

 

او با ارایه گزارش در مورد کشتارهای سیستماتیک هزاره ها در  ۶ سال گذشته در کویته بلوچستان خواستار توجه جدی جامعه جهانی و  گروه های مدنی برای جلوگیری از کشتار اقلیت بی گناه هزاره در پاکستان شد.

 

 

داکتر طاهر شاران رئیس شورای جهانی هزاره و پژوهشگر فیزیک اتمی در انستیتوت فیزیک هسته ای ” ماکس پلانک ”  کشور آلمان درباره نگرانی های هزاره ها بعد از خروج نیروهای ناتو در پایان سال ۲۰۱۴ صحبت نمود. او در ابتدا به دست آوردهای هزاره ها بعد از سقوط  طالبان در عرصه های فرهنگی و علمی اشاره کرد وگفت که:   هزاره ها از پروسه دموکراسی  در افغانستان و حضور جامعه جهانی کاملا حمایت کرده اند. هزاره جات از امن ترین مناطق افغانستان بوده و در حالی که با فقر مضاعف دست و پنجه نرم می کنند اما مناطق شان  کاملا عاری از کشت خشخاش بوده است. او انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ میلادی را مورد بررسی قرار داد و گفت که هزاره ها مانند گذشته در دور اول این انتخابات حضور پر رنگ داشتند و ۲۲ درصد از شرکت کنندگان در کل افغانستان راهزاره ها تشکیل می دادند.

 

او سپس اوضاع  امنیتی افغانستان را مورد بررسی قراد داد و با توجه به گزارش های ارایه شده توسط دیدبان حقوق بشر و وزارت خارجه امریکا، گفت که : در صورتی که جامعه جهانی افغانستان را بعد از ۲۰۱۴ تنها رها کند، کشور بسوی بحران و جنگهای قومی و مافیایی خواهد رفت. او با اشاره به پیام تهدید آمیز گلبدین حکمتیار در سال ۲۰۱۳ میلادی و معضل کوچی ها با هزاره ها، تاکید کرد که: در صورت نا امن شدن کشور هزاره ها قربانیان اصلی خواهند بود و همانطور که پروفیسور مارلی، افغانستان شناس مقیم استرالیا گفته است “هزاره ها تاوان حمایت از جامعه جهانی و پروسه دموکراسی را با جانشان خواهند پرداخت.”

 

رئیس شورای جهانی هزاره، در ادامه خاطرنشان ساخت که: با وجود سهم گیری جدی و محوری هزاره ها در ساختار دموکراسی نوپا در افغانستان، تلاش آگاهانه صورت گرفته است تا مقامات عالیرتبه دولتی منتسب به هزاره ها حضور سمبولیک و کم تأثیر داشته باشند. بر اساس اجلاس بن در سال ۲۰۰۱ میلادی فیصدی نفوس هزاره ها مطابق به تخمین سازمان ملل متحد ۱۹ درصد پیشبینی گردید ولی عملا در این سالها کارمندان هزاره در دولت  فقط بین ۳ تا ۴ درصد را تشکیل می دهند. وی با برشمردن بیعدالتی ها نسبت به مردم هزاره خواستار رفع استمرار استبداد در قبال این مردم گردید.

 

در ادامه سمینار خانم انا ماریتا فعال حقوق بشری از کشور هالند گزارش وزارت امور خارجه هالند که در سال ۲۰۱۳ میلادی نشر گردیده بود را به بررسی گرفت. او تمام مواد آمده در این گزارش را به نقد و بررسی گرفت وی خواستار دقت و توجهی بیشتر در گزارشات آتی وزارت امور خارجه هالند نسبت به افغانستان و خصوصآ مشکلات هزاره ها شد.

وی نظر به اسناد تاریخی و تحقیقات افغانستان شناسان سرشناس در غرب، معضل کوچی و ده نشینان هزاره را دارای ریشه های تاریخی و یکی از علتهای اصلی بیجا شدن هزاره ها از مناطق سکونت شان طی صدسال گذشته دانست.

 

سپس محترم هاری فن بومل نماینده پارلمان، رییس کمیسیون روابط خارجی پارلمان هالند و نماینده پارلمان اروپا به ایراد سخن پرداخت و گفت که :

 

قبلا هم با مشکلات هزاره ها آشنایی داشتم و صحبتهای امروز را هم شنیدم و در نظر دارم تا با وزیر امور خارجه هالند این مسایل را در جریان بگذارم و خواستار پیگیری این قضایا از سوی آن وزارت شویم.

 

در همکاری با اعضای کمیسیون روابط خارجی پارلمان، از وزارت امور خارجه درباره موضوعات بیان شده در مورد هزاره ها خواستار توضیحات خواهیم شد .

 

 

متاقبا خانم لوسی فعال حقوق بشری و عضو گروه ارتباط پارلمانی بریتانیا با هزاره ها ( Hazara party parlement ) از کشور بریتانیا سخنرانی نمود. وی در مورد تجارب تشکیل گروه ارتباط پارلمانی بریتانیا با هزاره ها  گفت که :

 

با این کار در بریتانیا دروازه های جدید برای هزاره ها گشوده شد و ظرفیت های بیشتری پدیدار گردید. خانم لوسی ابراز امیدواری کرد تا اینگونه گروههای ارتباط پارلمانی در دیگر کشورهای اروپایی نیز تأسیس شود و همه در کنار یکدیگر برای تامین حقوق شهروندی هزاره ها فعالیت کنند

 

در اخیر محترم حاجی عنایت علی زاده به زبان دری، صحبت های مطرح شده ای سخنرانان را جمعبندی نموده از حضور و مشارک همه ای شرکت کنندگان ابراز سپاس و قدر دانی نمود.

سپس سمینار بصورت رسمی پایان پذیرفت.

درباره samtoto

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا